A ?ywheel in the form of a heavy circular disk of diameter 0.881 m and mass 168
ID: 2259340 • Letter: A
Question
A ?ywheel in the form of a heavy circular
disk of diameter 0.881 m and mass 168 kg is
mounted on a frictionless bearing. A motor
connected to the ?ywheel accelerates it from
rest to 835 rev/min.
What is the moment inertia of the flying wheel?
How much work is done on it during this
acceleration?
Answer in units of J
After 835 rev/min is achieved, the motor is
disengaged. A friction brake is used to slow
the rotational rate to 334 rev/min.
What is the magnitude of the energy dissi-
pated as heat from the friction brake?
Explanation / Answer
Part A)
I = .5mr^2
I = (.5)(168)(.4405)^2
I = 16.3 kg m^2
Part B)
W = change in KE
KE = .5(I)(w^2)
w = 835 rev/min = 87.44 rad/s
W = (.5)(16.3)(87.44)^2
W = 62314 J
Part C)
The Energy at 334 rev/min (34.98 rad/s)
KE = .5(16.3)(34.98)^2 = 9970 J
62314 - 9970 = 52344 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.