A certain spring is found not to conform to Hooke\'s law. The force (in newtons)
ID: 2259128 • Letter: A
Question
A certain spring is found not to conform to Hooke's law. The force (in newtons) it exerts when stretched a distance x (in meters) is found to have magnitude 42.5x + 47.5x2 in the direction opposing the stretch. (a) Compute the work required to stretch the spring from x = 0.47 m to x = 0.94 m. (b) With one end of the spring fixed, a particle of mass 3.60 kg is attached to the other end of the spring when it is extended by an amount x = 0.94 m. If the particle is then released from rest, what is its speed at the instant the stretch in the spring is x = 0.47 m?
Explanation / Answer
work done=F*dx
F=K*x
W=integration from 0.47 to 0.94( 42.5x + 47.5x2)dx
=25.59 J
b.)when x=0.47 m
change in potential energy of the spring=change in kinetik energy
1/2*3.6*v^2=25.59
v=3.77 m/s ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.