A NASCAR racecar rounds one end of the Martinsville Speedway. This end of the tr
ID: 2258345 • Letter: A
Question
A NASCAR racecar rounds one end of the Martinsville Speedway. This end of the track is a turn with radius approximately 57.0 m. If we approximate the track to be completely flat and the racecar is traveling at a constant 30.5 m / s (about 68 mph) around the turn, what is the racecar's centripetal (radial) acceleration?
a= 16.32 m/s/s
What is this answer below?
To keep from skidding into the wall on the outside of the turn what is the minimum coefficient of static friction between the racecar's tires and track?
Explanation / Answer
that acceleration has to come from friction
so u m g = ma
u g = a
u = a/g = 16.32/9.81= 1.66
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.