Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 7.35 H inductor with negligible resistance is placed in series with a 14.1 V b

ID: 2257971 • Letter: A

Question

A 7.35 H inductor with negligible resistance is placed in series with a 14.1 V battery, a 3.00 ? resistor, and a switch. The switch is closed at time t = 0 seconds.

(a) Calculate the initial current at t = 0 seconds.

(b) Calculate the current as time approaches infinity.

(c) Calculate the current at a time of 6.25 s.

(d) Determine how long it takes for the current to reach half of its maximum.

A 7.35 H inductor with negligible resistance is placed in series with a 14.1 V battery, a 3.00 ? resistor, and a switch. The switch is closed at time t = 0 seconds. Calculate the initial current at t = 0 seconds. Calculate the current as time approaches infinity. Calculate the current at a time of 6.25 s. Determine how long it takes for the current to reach half of its maximum.

Explanation / Answer

a) at t=0 current I = 0

b) at t=infinty I = 14.1/3 = 4.7 A

c)at t=6.25s

I = 4.7 (1 - e^(-6.25*3/7.35)) = 4.33 A

d) 0.5 = 1 - e^(-t * 3/7.35))

so t = 1.69 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote