Answer all 8 Problems step by step (solution is provided): Answer for Number 2:
ID: 2257066 • Letter: A
Question
Answer all 8 Problems step by step (solution is provided):
Answer for Number 2:
PA= 160 kPa
PB= 199 kPa
PC= 160 kPa
PD= 140 kPa
Explanation / Answer
1. P= F/a
so force = P.a= (1.01x10^5 pa/2) 3.14*(0.02)^2= 63.4 N
2) PA= Patm + rho*g*hA = 1.01*10^5 pa +1000 *9.8*6 =159800 pa =160 kPa
PB= Patm + rho*g*hB =1.01*10^5 pa +1000 *9.8*10=199 kPa
PC= Patm + rho*g*hC=1.01*10^5 pa +1000 *9.8*6=160kPa
PD= Patm + rho*g*hD=1.01*10^5 pa +1000 *9.8*4=140 kPa
3) pressure at bottom = rho(oil)g*h1 +rho(water)*g*h2 = 900*9.8*(0.5) +1000*9.8*(1.2) =1.23*10^5 Pa
4)pressure in box = 1.01*10^5+(13600*9.8*0.06)-(13600*9.8*0.16)=87672 Pa
5) byouncay force = mg
volume submerged * density of liquid *g = m g
mass of block = 700 kg/m3 *(0.1*0.1*0.1)= 0.7 kg
for pure water
=>(0.1 *0.1*d)*1000 *9.8 = 0.7 *9.8
=>d = 3 cm
for sea water=density of sea water = 1035 kg/m3
=>(0.1 *0.1*d)*1000 *9.8 = 0.7 *9.8
=>d = 3.2 cm
6)density of ethyl alcohol = 789 kg/m3
mg - byouncy force=tension force
(0.0001m3)*789 kg/m3*9.8(0.0001*2700)*9.8 =1.9 N
7)when b;ock is in air
tension force = mg=(0.1*0.1*0.1)m3*7900 kg/m3*9.8m/s2 =77.42 N
b) density of oil is unknown here ..you can solve from byouncy force and mg balance
8a)tension in string = mg=(5.23*10^-4 *7800)*9.8= 40 N
when fully submerged
tension in string = mg - (Vol. submerged*density of liquid*g)
=(5.23*10^-4*7800*9.8)-(5.23*10^-4*1000*9.8)=34.85 N
when half submerged= mg - (Vol. submerged*density of liquid*g)
=(2.16*10^-4*7800*9.8)-(2.16*10^-4*1000*9.8)= 37 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.