Answer all A flywheel in the shape of a hoop has a mass of 50 kg and a radius of
ID: 2117957 • Letter: A
Question
Answer all
A flywheel in the shape of a hoop has a mass of 50 kg and a radius of 0.65 m. The flywheel rotates at an angular at an angular velocity of 1400 rad/s. The flywheel is in a space station (including the flywheel and all human inhabitatants) which has a moment of inertia of 3.2 times 105 kg middot2. The space station in initially not rotating. Calculate the moment of inertia of the flywheel. Calculate the kinetic energy of the flywheel. Calculate the angular momentum of the flywheel. The flywheel is flipped over, reversing the direction of its angular velocity. Calculate the change in the angular momentum of the space station-flywheel system. How long is required for the space station to make a full revolution?Explanation / Answer
Moment of Inertia = MR^2
= 50*0.65^2=21.125 Kgm^2
Kinetic Energy = 0.5*I*w^2
= 0.5*3.2*10^3*(1400)^2= 3136*10^6 J
Angular Momentum = Iw
= 3.2*10^3*1400= 448*10^4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.