A solid sphere is released from the top of a ramp that is at a height A solid sp
ID: 2256620 • Letter: A
Question
A solid sphere is released from the top of a ramp that is at a height
A solid sphere is released from the top of a ramp that is at a height h1 = 1.70 m. It goes down the ramp, the bottom of which is at a height of h2 = 1.25 m above the floor. The edge of the ramp is a short horizontal section from which the ball leaves to land on the floor. The diameter of the ball is 0.18 m. Through what horizontal distance d does the ball travel before landing? How many revolutions does the ball make during its fall?Explanation / Answer
Here
Total Energy remains COnstant
Therefore
Loss in Potenteial Energy = Gain in Linear Kinetic Energy + Gain in Rotational Kinetic ENERGY
Mg*(h1 - h2) = 0.5*M*v^2 + 0.5*I*w^2
As w = v/r and I = (2/5)mr^2
Mg(h1 - h2) = 0.5*M*v^2 + 0.5*(2/5)Mv^2
Mg(h1 - h2) = (7/10)Mv^2
v = sqrt((10/7)*g*(h1 - h2))
= sqrt((10/7)*9.8*(1.70-1.25))
= 2.51 m/sec
As we know that
h = ut + 0.5*g*t^2
1.25 = 0.5*9.8*t^2
t = 0.505 sec
Therfore
d = vt
= 2.51*0.505
d = 1.2677 m
theta = wt
= (v/r)*t
= (2.51/0.09)*0.505
= 14.08389 rad/sec
No. of revolutions = 14.08389/(2pi)
= 2.24 revolutions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.