The figure ( Figure 1 ) shows the cycle for a heat engine that uses a gas having
ID: 2256592 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows the cycle for a heat engine that uses a gas having ? =1.25. The initial temperature is T1 =300K, and this engine operates at 10 cycles per second.
What is the engine's thermal efficiency?
I know that the Power output of the engine is 550W.
The figure (Figure 1) shows the cycle for a heat engine that uses a gas having ? =1.25. The initial temperature is T1 =300K, and this engine operates at 10 cycles per second. What is the engine's thermal efficiency?Explanation / Answer
Here Pout=550W
n=number of moles taken
Here Pout=((PdV)2-3 +nRT ln(V2/V1))*no. of cycles per second
therefore,
(3*101325*400*10^-6+n*8.314*300*ln(200/600))*10=550
or,n=0.0243
Again in the path from 2-3 it intakes heat
here clearly from PV=nRT we get T3=3*T2=900 K
Here ? =1.25
or,Cp=1.25 Cv
or Cv=0.8Cp
Again Cp-Cv=R
or,0.2Cp=8.314
or,Cp=41.57
dQin/dt=dQ2-3/dt = (nCpdT)*number of cycles per second = (0.0243*41.57*600)*10=6060.906 W
Efficiency =Pout/Qin =550/6060.906 =0.0907 =9.07 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.