Suppose 135 moles of a monatomic ideal gas undergo an isothermal expansion from
ID: 2256047 • Letter: S
Question
Suppose 135 moles of a monatomic ideal gas undergo an isothermal expansion from 1.00 m3 to 4.00 m3, as shown in the figure(Figure 1) .
Part A:
What is the temperature at the beginning of this process?
Ti=_________K
Part B:
What is the temperature at the end of this process?
Tf=_________K
Part C:
How much work is done by the gas during this expansion?
W=________kJ
Suppose 135 moles of a monatomic ideal gas undergo an isothermal expansion from 1.00 m3 to 4.00 m3, as shown in the figure(Figure 1). What is the temperature at the beginning of this process? What is the temperature at the end of this process? How much work is done by the gas during this expansion?Explanation / Answer
Initial pressure P = 400 * 10^ 3 Pa Initial volume V = 1 m ^ 3 No.of moles n = 135 we know PV =nRT from this initial temperature T = PV / nR where R = gas ocntsant = 8.314 J / mol K plug the values we get T = 356.382 K This is an isothermal process.So, final temperature T ' =356.382 K work done W = nRT ln( V ' / V ) where V ' = final volume = 4 m ^ 3 plug the values we get W = 135* 8.314* 356.382 ln ( 4 /1 ) =554517.18019 J Since temperature is not changed in isothermal processRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.