An airplane traveling at half the speed of sound emits a sound of frequency 5.32
ID: 2255992 • Letter: A
Question
An airplane traveling at half the speed of sound emits a sound of frequency 5.32 kHz.
An airplane traveling at half the speed of sound emits a sound of frequency 5.32 kHz. At what frequency does a stationary listener hear the sound as the plane approaches? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. kHz At what frequency does a stationary listener hear the sound after the plane passes? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. kHzExplanation / Answer
f' = f (v)/(v-vs)
= 5.32 x 10^3 * (343.2)/(343.2 -343.2/2) = 10.6 Khz
b)
f' = f (v)/(v+vs)
= 5.32 x 10^3 * (343.2)/(343.2 + 343.2/2) = 3.546 Khz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.