Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An airplane travels at Mach 2.1 where the speed of sound is 330 m / s What is th

ID: 2245136 • Letter: A

Question

An airplane travels at Mach 2.1 where the speed of sound is 330m/s

What is the angle the shock wave makes with the direction of the airplane's motion?

An airplane travels at Mach 2.1 where the speed of sound is 330m/s  What is the angle the shock wave makes with the direction of the airplane's motion?What is the angle the shock wave makes with the direction of the airplane's motion?What is the angle the shock wave makes with the direction of the airplane's motion?What is the angle the shock wave makes with the direction of the airplane's motion? What is the angle the shock wave makes with the direction of the airplane's motion? What is the angle the shock wave makes with the direction of the airplane's motion? What is the angle the shock wave makes with the direction of the airplane's motion?What is the angle the shock wave makes with the direction of the airplane's motion? If the plane is flying at a height of 6300m  , how long after it is directly overhead will a person on the ground hear the shock wave?

Explanation / Answer

(A) The angle of shock wave front relative to the direction of motion is given by:

sin ?=Vsnd/Vobj

Where Vsnd= 330 m/s and Vobj= 2.1 times the speed of sound. (thats what Mach means fyi)

sin ? = Vsnd/2.1(Vsnd)

sin ? = 1/2.1 ::::After canceling the speed of sound.

? = 28.4368 degrees.

(B) Tan?= h / Vobj(t)

t= h/tan ? (Vobj)

t= 6300 / (2.1)(310)(tan28.4368)

t= 17.87 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote