A commuter train blows its horn as it passes a passenger platform at a constant
ID: 2255542 • Letter: A
Question
A commuter train blows its horn as it passes a passenger platform at a constant speed of 45.0 m/s. The train horn sounds at a frequency of 345 Hz when the train is at rest.
A commuter train blows its horn as it passes a passenger platform at a constant speed of 45.0 m/s. The train horn sounds at a frequency of 345 Hz when the train is at rest. (a) What is the frequency observed by a person on the platform as the train approaches? Hz (b) What is the frequency observed by a person on the platform as the train recedes from him? Hz (c) What wavelength does the observer find in each case? m mExplanation / Answer
We will use doppler effect
speed of sound in air = c = 340m/s
a) when the train approches
F = f* (c + r)/c
where F= required freq
f=original freq
c=speed of sound in air = 340m/s
r=speed of approching train = 45m/s
F= 345*(340+45)/340 = 390.66Hz
B
F = f* (c - r) /c
F=345*(340-45)/340 = 299.33Hz
C)
we have wavelenght = speed/freq
so when approching wavelength = 340/390.66 = 0.87m
when receding = wavelength = 340/299.33 = 1.135m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.