A commuter train blows its horn as it passes a passenger platformat a constant s
ID: 1663218 • Letter: A
Question
A commuter train blows its horn as it passes a passenger platformat a constant speed of 30.0 m/s. The trainhorn sounds at a frequency of 330 Hz whenthe train is at rest. (a) What is the frequency observed by a personon the platform as the train approaches?1 Hz
(b) What is the frequency observed by a person on the platform asthe train recedes from him?
2 Hz
(c) What wavelength does the observer find in each case?
3 m
4 m (a) What is the frequency observed by a personon the platform as the train approaches?
1 Hz
(b) What is the frequency observed by a person on the platform asthe train recedes from him?
2 Hz
(c) What wavelength does the observer find in each case?
3 m
4 m
Explanation / Answer
Speed of train v = 30 m / s Frequency of sound f = 330 Hz (a). Let the frequency observed by a person on theplatform as the train approaches be f ' then f ' = [ v / ( v - v ' ) ] f where v= speed of sound = 344 m / s plug the values weget f ' = 361.52 Hz (b). Let the frequency observed by a person on theplatform as the train recedes from him be f " then f " = [ v / ( v + v ' ) ] f =303.52 Hz (c). wavelengths ' = v / f ' = 0.9515 m wavelength in case ( 2 ) is " = v / f " = 1.13333 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.