A classroom demonstration is done with an Atwood machine. The masses are m 1 = 1
ID: 2255183 • Letter: A
Question
A classroom demonstration is done with an Atwood machine. The masses are m1 = 1.0 kg and m2 = 1.20 kg. If the larger mass descends a distance of 2.0 m from rest in 2.1168 s, what is the acceleration of gravity at that place? (Ignore the effects of pulley mass and friction.)
Please show work.
A classroom demonstration is done with an Atwood machine. The masses are m1 = 1.0 kg and m2 = 1.20 kg. If the larger mass descends a distance of 2.0 m from rest in 2.1168 s, what is the acceleration of gravity at that place? (Ignore the effects of pulley mass and friction.)Explanation / Answer
and adding the two previous equations we obtain
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.