A classroom demonstration is done with an Atwood machine. The masses are m 1 = 1
ID: 2254327 • Letter: A
Question
A classroom demonstration is done with an Atwood machine. The masses are m1 = 1.0 kg and m2 = 1.10 kg. If the larger mass descends a distance of 2.8 m from rest in 3.4606 s, what is the acceleration of gravity at that place? (Ignore the effects of pulley mass and friction.)
Explanation / Answer
First find the net acceleration.
d = 2.8 m We should assume 3 sig digits.
t = 3.4606 s
vi = 0 presumably
d = vi*t + 1/2 a * t^2
4 = 0 + 1/2 * a * 3.4606^2
4 = 6.2389 a
a = 0.6680 m/s^2
For atwood's machine the formula is
a = (m1 - m2) * g / (m1 + m2)
a is the value found above
m1 = 1.10 kg
m2 = 1.00 kg
g = (1.10 + 1) * 0.6680/(1.10 - 1 )
g = 14.028 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.