A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 245 W/m2.
ID: 2255107 • Letter: A
Question
A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 245 W/m2. This wave is directed towards two ideal polarizers (in real polarizers, transmission is also effected by reflection and absorption). Polarizer A is oriented with its transmission axis at an angle of theta1 = 32.5 degree with the incident electric field. Polarizer B has its axis at an angle of theta2 = 77.5 degree with the incident electric field, as in the figure below. Suppose that the two polarizers A and B are interchanged. What would the average intensity be after passing through both polarizers?Explanation / Answer
3) Here we have IB = I0*cos^2(77.5)*cos^2(32.5) = 245*cos^2(77.5)*cos^2(32.5) = 8.16 W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.