A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 250 W/m2.
ID: 2038966 • Letter: A
Question
A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 250 W/m2. This wave is directed towards two ideal polarizers. Polarizer A is oriented with its transmission axis at an angle of ?,-33.50 with the incident electric field. Polarizer B has its axis at an angle of ?2-78.00 with the incident electric field, as shown in the figure. View Along Axis Sidoview What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer A? Submit Answer Tries 0/99 What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer B? Submit Answer Tries 0/99Explanation / Answer
let Io = 250 W/m^2
theta1 = 33.5 degrees
theta2 = 78 degrees
Intensity of light after passing through A,
IA = Io*cos^2(theta1)
= 250*cos^2(33.5)
= 174 W/m^2 <<<<<<-------------------Answer
Intensity of light after passing through B,
IB = IB*cos^2(theta2 - theta1)
= 174*cos^2(78 - 33.5)
= 174*cos^2(44.5)
= 88.5 W/m^2 <<<<<<<-------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.