An Atwood\'s machine consists of blocks of masses m 1 = 11.0 kg and m 2 = 22.0 k
ID: 2254978 • Letter: A
Question
An Atwood's machine consists of blocks of masses m1 = 11.0 kg and m2 = 22.0 kg attached by a cord running over a pulley as in the figure below. The pulley is a solid cylinder with mass M = 7.00 kg and radius r = 0.200 m. The block of mass m2 is allowed to drop, and the cord turns the pulley without slipping.
This answer has not been graded yet.
T1 = N T2 = N An Atwood's machine consists of blocks of masses m1 = 11.0 kg and m2 = 22.0 kg attached by a cord running over a pulley as in the figure below. The pulley is a solid cylinder with mass M = 7.00 kg and radius r = 0.200 m. The block of mass m2 is allowed to drop, and the cord turns the pulley without slipping.Explanation / Answer
a. when the mass M2 moves downward, than due to tension there is rotation in the cylinder, now if the tension is equal than there ll be no rotation and the system ll be at rest...
b. from newtons law we ve
T2 = m2g - m2a
and T1 = m1g+ m1a
also we know dat
torque = Ia
hence T = (T2-T1)R
(0.5)Ma = (m2 - m1)g - (m2 + m1) a
hence accleration ll be
a = (m2 - m1) g / [ (0.5)M + (m1+m2)]
= (22 - 11) (9.8) / [ (0.5)(7) + (11+22)]
= 2.953 m/s^2
c.
tension ll be
T2 = m2g - m2a = (22*9.8 - 22.2.953) = 150.62N
and T1 = m1g+ m1a = 11(9.8+2.953) = 140.283 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.