An Atwood\'s machine consists of blocks of masses m 1 = 11.7 kg and m 2 = 22.3 k
ID: 1670939 • Letter: A
Question
An Atwood's machine consists of blocks of massesm1 = 11.7 kg andm2 = 22.3 kg attachedby a cord running over a pulley as in the figure below. The pulleyis a solid cylinder with mass M = 9.60 kg and radius r = 0.200 m. The block ofmass m2 is allowed to drop, and the cord turnsthe pulley without slipping.What is the acceleration of the system, assuming the pulley axis isfrictionless?
m/s2
Find the tensions T1 andT2.
T1 = 3 N T2 = 4 N
What is the acceleration of the system, assuming the pulley axis isfrictionless?
m/s2
Find the tensions T1 andT2.
T1 = 3 N T2 = 4 N T1 = 3 N T2 = 4 N
Explanation / Answer
"a pulley as in the figure below". What figure below?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.