18) It takes the elevator in a skyscraper 4.2 s to reach its cruising speed of 1
ID: 2254831 • Letter: 1
Question
18) It takes the elevator in a skyscraper 4.2s to reach its cruising speed of 12m/s . A 62kg passenger gets aboard on the ground floor.
Part A
What is the passenger's weight before the elevator starts moving?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the passenger's weight while the elevator is speeding up?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the passenger's weight after the elevator reaches its cruising speed?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A)62*9.81
=608.22 N
B.)a of the lify=12/4.2
=2.86 m/s^2
N=608.22+62*2.86
=785.36 N
c.)after cruising speed it will same as the original one
=608.22 N ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.