18) It takes the elevator in a skyscraper 4.2 s to reach its cruising speed of 1
ID: 2254825 • Letter: 1
Question
18) It takes the elevator in a skyscraper 4.2s to reach its cruising speed of 12m/s . A 62kg passenger gets aboard on the ground floor.
Part A
What is the passenger's weight before the elevator starts moving?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the passenger's weight while the elevator is speeding up?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the passenger's weight after the elevator reaches its cruising speed?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Acceleration = (v/t) = 12/4.2 = 2.86m/sec^2. up.
1) Weight when speeding up = (ma) = 62 x (g + 2.86) = 785 N.
2) Weight = normal, = (62 x g) = 607.6N.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.