Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A heat engine using 150 m g of helium as the working substance follows the cycle

ID: 2254272 • Letter: A

Question

A heat engine using 150mg of helium as the working substance follows the cycle shown in the figure.


I have the correct answers in green for the first ones. I just need the last 2.


Part A: Determine the pressure of the gas at point 1.

1 atm


Part B: Determine the temperature of the gas at point 1.

330K


Part C: Determine the volume of the gas at point 1.

1000 cm^3


Part D: Determine the pressure of the gas at point 2.

5 atm


Part E: Determine the temperature of the gas at point 2.

1600K


Part F: Determine the volume of the gas at point 2.

1000 cm^3


Part G: Determine the pressure of the gas at point 3.

1 atm


Part H: Determine the temperature of the gas at point 3.

1600K


Part I: Determine the volume of the gas at point 3.

5000 cm^3


Part J: What is the engine's thermal efficiency?


Part K: What is the maximum possible efficiency of a heat engine that operates between and Tmax and Tmin?



A heat engine using 150mg of helium as the working substance follows the cycle shown in the figure. Determine the pressure of the gas at point 1. 1 atm Determine the temperature of the gas at point 1. 330K Determine the volume of the gas at point 1. 1000 cm^3 Determine the pressure of the gas at point 2. 5 atm Determine the temperature of the gas at point 2. 1600K Determine the volume of the gas at point 2. 1000 cm^3 Determine the pressure of the gas at point 3. 1 atm Determine the temperature of the gas at point 3. 1600K : Determine the volume of the gas at point 3. 5000 cm^3 What is the engine's thermal efficiency? What is the maximum possible efficiency of a heat engine that operates between and Tmax and Tmin?

Explanation / Answer

Here T max = 1600 K


Tmin = 330 K



max possibel efficiency = ( 1 - Tmin /Tmax ) x 100


Max Efficiency = ( 1- 330/1600) x 100


Max efficiency = 79.375


So Maximum possibel efficiency is 79.375 %




1) In process 1 to 2



Volume is constant ,isochoric process


work done =0


Heat = nCv dT


moles of Helium = 150 x 10-3 /4 = 0.0375


Cv = 3R/2


Heat H1 = 0.0375 x 3R/2 x ( 1600-330)


H1 = 593.93 J




From process 2 to 3



temperature is constant , isothermal process



wrok done = Heat = nRT ln (V3/V2)


work done W2 =H2 = 0.0375 x 8.314 x 1600 x ln ( 5000/1000)


W2=H2 = 802.85 J


  


from process 3 to 1


pressure is constant ,isobaric


work done = P( V1-V3)


work done W3 = 101325 ( 1000-5000) x 10-6


W3 = -405 .3 J



Heat H3 = nCpdT


H3 =0.0375 x 5R/2 x ( 330-1600)


H3 = -989.88 J




net wrok done = W1 + W2 +W3 = 0 + 802.85 -405.3 = 397.55 J


heat given to the engine = H1 + H2 = 593.93 + 802.85 = 1396.78 J



efficiency = ( net work / heat given ) x 100


eficiency = 397.55 x 100/ 1396.78


Efficiency = 28.46 %



so the efficiency is 28.46 %


the max efficiency is 79.375 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote