A heat engine does 78,000 J of work during 20 minutes. Find the power supplied b
ID: 1540564 • Letter: A
Question
A heat engine does 78,000 J of work during 20 minutes. Find the power supplied by the engine. A block is projected with a speed of 2.5 m/s on a horizontal surface. If the block comes to rest in 1.5m, what is the coefficient of kinetic friction between the block and the surface? A 6.0 N net force is applied to a 1.5kg mass. What is the object's acceleration? A force acts on a 1.5kg, mass, giving it an acceleration of 3.0 m/s^2 If the same force acts on a 22.5kg mass, what acceleration would be produced? What is the magnitude of the force?Explanation / Answer
6) W = 78000 J , t = 20 min
P = W/t = 78000/(20*60)
P = 65 W
7) u = 2.5 m/s, v = 0 , s = 1.5 m
v^2 -u^2 = 2as
a =uk*g
0 -2.5^2 = - 2uk*9.8*1.5
uk = 0.213
8) F = 6 N , m = 1.5 kg
F = ma
6 = 1.5*a
a = 4 m/s^2
9) m = 1.5 kg, a = 3 m/s^2
F = ma = 1.5*3 = 4.5 N
A) m = 22.5 kg
4.5 = 22.5*a
a = 0.2 m/s^2
B) F = 4.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.