Figure 34.3 shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in vacuum
ID: 2254253 • Letter: F
Question
Figure 34.3 shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in vacuum in the x direction. Suppose the wavelength is 40.0 m and the electric field vibrates in the xyplane with an amplitude of 26.0 V/m.
B = Bmax cos(kx - ?t) B =
Figure 34.3 shows a plane electromagnetic sinusoidal wave propagating in vacuum in the x direction. Suppose the wavelength is 40.0 m and the electric field vibrates in the xyplane with an amplitude of 26.0 V/m. Calculate the frequency of the wave. Calculate the magnitude and direction of vector B when the electric field has its maximum value in the negative y direction. Write an expression for vector B with the correct unit vector, with numerical values for Bmax, k, and ?, and with its magnitude in the form shown below.Explanation / Answer
v=f*lambda
==> f=3E8/40=7.5 E6 Hz
b) Bmax=Emax/c=26/3E8 = 8.67E-8 T
c) w=2*pi*f=4.71E9
k=2*pi/lambda=0.157
==> B=8.67E-8*cos(0.157x-4.71E8t)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.