A 350 k g piano slides 3.0 m down a 28 ? incline and is kept from accelerating b
ID: 2253587 • Letter: A
Question
A 350kg piano slides 3.0m down a 28? incline and is kept from accelerating by a man who is pushing back on it parallel to the incline (see the figure(Figure 1) ). Ignore friction.
A) Determine the force exerted by the man.Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
B) Determine the work done on the piano by the man.Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
C) Determine the work done on the piano by the force of gravity.Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
force due to gravity = force excerted by the man'
mg*sin28 = F
F = 350*9.8*sin28 = 1610.287 N
b) work done by the man = F*s
since the man is opposing the piano
work done by the man is negative
W = -F*s = -1610.287*3 = -4830.86 J
c) W = mgsin28*s = 1610.287*3 = 4830.86 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.