Air that initially occupies 0.59 m 3 at a gauge pressure of 140 kPa is expanded
ID: 2253470 • Letter: A
Question
Air that initially occupies 0.59 m3 at a gauge pressure of 140 kPa is expanded isothermally to a pressure of 101.3 kPa and then cooled at constant pressure until it reaches its initial volume. Compute the work done by the air. (Gauge pressure is the difference between the actual pressure and atmospheric pressure.)
I cannot figure out what I am doing wrong.
For the first Isothermal portion I got Work = 24.8897 J
and for the second Isobaric part i got Work = -22.833 J
Which should make the answer Work Net = 2.0567 J
I also tried entering 2056.7 J as the other answer does not convert out of kPa to Pa
Explanation / Answer
Work done by the air is given by the integral
W = ? p dV from initial final state
In first step we expand at constant temperature. i.e.
p?V = n?R?T = constant
hence:
p = p??V?/V
and
W? = ? p??V?/V dV from V? to V?
= p??V??ln( V?/V?)
because p??V? = p??V? <=> V?/V? = p?/p?
W? = p??V??ln(p?/p?)
Add standard atmospheric pressure to initial gauge pressure:
p? = 140kPa + 101.3kPa = 241.3kPa
W? = 241300Pa ? 0.59m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.