Air is contained in a frictionless cylinder/piston system and is compressed from
ID: 1324428 • Letter: A
Question
Air is contained in a frictionless cylinder/piston system and is compressed from 2 bar and 25C to a new pressure of 7 bar according to P*V^1.5=constant. If the mass of air is 5kg, What is the work done of the air and the heat supplied during the compression? Additional data are as follows: air molecular weight is 29 and Cp=1.005 kj/kg
Explanation / Answer
Note that (MM)PV = mRT --> V = mRT/[(MM)P]
Thus, when T = 25 C = 298 K, P = 2 bar,
V (2 bar)= 0.002135966 m^3
Thus,
PV^1.5 = 19.743385
Thus, at P = 7 bar,
V(7 bar) = 0.000926579 m^3
Thus, as W = Integral[PdV], and P = 19.74338V^-1.5, then
W = Integral[19.74338V^-1.5 dV] = 39.49V^(-0.5)|(0.002125 m^2, 0.000927 m^3)
W = -443 J [ANSWER, WORK DONE BY AIR]
Now, solving for the new T after the compression, T = [(MM)PV/(mR)]
Thus,
T = 452.4517568 K
Thus, delta(U) = m * cp
delta(U) = 5025 J
Thus, as Q = delta(U) + W,
Q = 4580 J [ANSWER, HEAT SUPPLIED]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.