A. If a thermodynamic system is taken along a path A along which -25.4 J flows i
ID: 2253056 • Letter: A
Question
A. If a thermodynamic system is taken along a path A along which -25.4 J flows into the system and 76.4 J of work is done on the system, what is the change in internal energy, ?U?
?U: 1 J
B. If the same system is taken along a second path B for which the endpoints are the same so that ?U is the same, but 76.2 J of heat Q flows into the system, what is the work W done along that path? (?U only depends on the endpoints of the path, not the whole path. Q and W depend upon the whole path.)
W: 2 J
C. If further this same system is taken along a third path C for which the endpoints are the same so that ?U is the same, but -35.5 J of work W is done on the system, how much heat, Q, flows into the system?
Q: 3 J
Explanation / Answer
(A)
basic assumption is that
q flowing into the the system is (+ve) work done
w done by the system is +ve
so w= (-76.4)
so 1 st law is q=w+u
dU=dq-dw = (-25.4) - (-76.4) = 51 Joules
(B)
Convention remaining the same
dU= 51
dq =76.2
dw = dq-dU = 76.2-51 =25.2 Joules
(C)
Convention remaining the same
du = 51
dw =-(35.5)
dq= dw+du = 15.5 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.