Two identical loudspeakers, speaker 1 and speaker 2, are 2.0 m apart and are emi
ID: 2252923 • Letter: T
Question
Two identical loudspeakers, speaker 1 and speaker 2, are 2.0 m apart and are emitting 1700-Hzsound waves into a room where the speed of sound is 340 m/s. Consider a point 4.0 m in front of speaker 1, which lies along a line from speaker 1, that is perpendicular to a line between the two speakers. Is this a point of maximum constructive interference, a point of perfect destructive interference, or something in between?
PART a.Compute the path-length difference
?r
part b. What is the wavelength
of the sound waves emitted by the speakers?
Explanation / Answer
The other speaker is a distance of
d^2 = 2^2 + 4^2
d = sqrt(20) = 2sqrt(5) m
Path difference from the two spwakers to the point is
2sqrt(5) - 4 = 4.47 - 4 = 0.47 m
If this path difference is a whole number of wavelengths we get constructive interference and if it is a whole number of half wavelengths we get descructive interference.
wavelength = v/f = 340/1700 = 0.2 m
0.47/0.2 = 2.35
0.47/0.094 = 5
so it is destructive interference.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.