One end of a horizontal string is attached to a small-amplitude mechanical 60.0
ID: 2252587 • Letter: O
Question
One end of a horizontal string is attached to a small-amplitude mechanical 60.0 Hz oscillator. The string's mass per unit length is 3.9 x 10^{-4} kg/m. The string passes over a pulley, a distance L = 1.50 m away, and weights are hung from this end. Assume the string at the oscillator is a node, which is nearly true.
Explanation / Answer
A.
for one loop
lamda/2 = L
hence lambda = 3
v = f*lambda
v= 60*3= 180 m/s
v = sqrt (T/3.19*10^-4)
T= mg
180 = sqrt (T/3.19*10^-4)
180*180 = m*9.8/(3.19*10^-4)
B.
for 2 loops
lamda = L
hence lambda = 1.5
v = f*lambda
v= 60*1.5= 60 m/s
v = sqrt (T/3.19*10^-4)
T= mg
60 = sqrt (T/3.19*10^-4)
60*60 = m*9.8/(3.19*10^-4)
C.
for 5 loops
lambda = 2L/5
hence lambda = 0.6
v = f*lambda
v= 60*0.6= 36 m/s
v = sqrt (T/3.19*10^-4)
T= mg
36 = sqrt (T/3.19*10^-4)
36*36 = m*9.8/(3.19*10^-4)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.