A van is traveling north at speed 20 m/s. The steel top is 1.5 m wide by 2.8 m l
ID: 2251809 • Letter: A
Question
A van is traveling north at speed 20 m/s. The steel top is 1.5 m wide by 2.8 m long. The earth's magnetic field has strength 50mT and point south to north at 40 degrees below the horizontal. Find the magnitude of the induced emf in the top and show (and state) the direction for the induced electric field in the picture.
Explanation / Answer
EMF = BvL
B will be taken as 50E-3 x Sin 40 = 0.032 T
v = 20m/s and L = width = 1.5m
so EMF = 0.96 V
Electric field will be induced along the width
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.