The length of a simple pendulum is 0.79 m, and the mass of the bob at the end of
ID: 2251607 • Letter: T
Question
The length of a simple pendulum is 0.79 m, and the mass of the bob at the end of the cord is 0.24 kg. The pendulum is pulled away from its equilibrium position by an angle of 8.50 and released from rest. Assume that friction can be ignored and that the pendulum exhibits simple harmonic motion. (a) What is the angular frequency of the motion? (b) Using the position of the bob at its lowest point as the reference level, determine the total mechanical energy of the pendulum as it swings back and forth. (c) What is the bob's speed as it passes through the lowest point of the swing?Explanation / Answer
The mass is irrelevant.
a) 8.5 degrees is just about small enough to use the equation 1/f = T = 2pi x sqr(l/g) [take g=9.8 ms^-2]
b) Total energy = max potential energy = mgh where h = 0.79 - (0.79 x cos(8.5 deg))
c) Total energy = max kinetic energy = 0.5 x m x v^2
and max vel = sqr(answer to b / 0.12)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.