Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 365 kg mass is supported on a wire attached to a 15 m long steel bar that is p

ID: 2251401 • Letter: A

Question

A 365 kg mass is supported on a wire attached to a 15 m long steel bar that is pivoted at a vertical wall and supported by a cable. The mass of the bar is 79 kg. (Take right and up to be positive.)

A 365 kg mass is supported on a wire attached to a 15 m long steel bar that is pivoted at a vertical wall and supported by a cable. The mass of the bar is 79 kg. (Take right and up to be positive.) With the cable attached to the bar 5.0 m from the lower end as shown, find the tension in the cable. Find the force exerted by the wall on the steel bar. A somewhat longer cable replaces the old and is attached to the steel bar 5.0 m from its upper end, connecting to the same place on the wall as before and maintaining the same angle between the bar and the wall. Find the tension in the cable. Find the force exerted by the wall on the steel bar.

Explanation / Answer

The cable is normal to the bar; use St = 0 about
the hinge
Use SF = 0
a.Use St = 0; angle between cable and bar = 60o
Use SF = 0
79g * 7.5 * cos 30+ 360g *15 *cos 30o= 5T;
Fy = ((365+79)*T*sin 60) N
Fx = (T*cos 60) N
b.T/2= (10 sin 60)T'
Fy = ((365+79)*9.81-T'sin(30)
Fx = (T' cos 30o) N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote