A 350 g Stone is swung in a circular path on a 60 cm length ofString and in a Ve
ID: 1722680 • Letter: A
Question
A 350 g Stone is swung in a circular path on a 60 cm length ofString and in a Vertical Plane. The Tangential Velocity at thebottom of the circle is 7.2 m/sHint... This is a Partial Energy problem
A. What is the Tension in the String at the Bottom of theCircle?
B. what is the Tangential speed of the stone at the top ofthe circle?
C. What is the Tension in the String at the top of the Circle
D. What is the Minimum Speed for the stone at the top of the circlesuch that the string will not collapse?
Please show all work and Formulas used to get the answer. Thank you
Explanation / Answer
Given that the mass of stone is m = 0.350 kg Length of string is L = 0.60 m Tangential velocity at bottom is Vb = 7.2m/s -------------------------------------------------------- (a) Tension in the string at bottom is T = mg + mVb2 / L = ----------- N (b) Apply conservation of energy at top andbottom (1/2)mVb2 = mg(2L) +(1/2)mVt2 Vb2 = 4gL + Vt2 then we get Vt = ---------m/s (c) Tension in the string at top is T + mg =mVt2 / L T = mVt2 / L - mg = ---------- N (d) To complete circle T = 0 at the top then mg = mV2 / L then we get V = --------- m/s This is the velocity of the stone at top of circle.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.