Three balls, with masses of m , 2 m , and 3 m , are placed at the corners of a s
ID: 2251209 • Letter: T
Question
Three balls, with masses of m, 2m, and 3m, are placed at the corners of a square measuring L on each side, as shown in the figure. The value of m is 2.80 kg, and L = 50.0 cm. Assume this set of three balls is not interacting with anything else in the universe. Note that, on WebAssign, a number like 0.0000456 can be entered as 4.56e-5
What is the magnitude of the net gravitational force acting on the ball of mass 3m?
Explanation / Answer
F1x = -(G*m*3m)*cos45/2L^2 = -2.218595609e?9 N
F1y = (G*m*3m)*cos45/2L^2 = 2.218595609e?9 N
F2y = G*2m*3m/L^2 = 12.550272e?9
Fx = F1x = -2.218595609e?9
Fy = F1y+F2y = 14.768867609e?9
Fnet = sqrt(Fx^2 + Fy^2) = 14.934577896e?9 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.