A 20 cm x 40 cm door sign (20 kg) is hung from the ceiling with two 30-cm rigid
ID: 2246274 • Letter: A
Question
A 20 cm x 40 cm door sign (20 kg) is hung from the ceiling with two 30-cm rigid steel bars
(massless) as shown. A putty of 100-grams, traveling at 20 m/s, struck the center of the sign and
stuck there. What
A 20 cm times 40 cm door sign (20 kg) is hung from the ceiling with two 30-cm rigid steel bars (massless) as shown. A putty of 100-grams, traveling at 20 m/s, struck the center of the sign and stuck there. What's the max angle this sign will swing up to? (Moment of inertia of rotating a rectangular plate along its edge is = 1/3 Ma^2).Explanation / Answer
I = (1/3)*M*a^2 + M*(a+30)^2 + m*0.5^2 = ((1/3)*20*0.2^2) + (20*0.5^2)+ 0.1*0.5^2 = 5.291667 kg m^2
L1 = m*V*(a+0.30) = 0.1*20*0.5 = 1
L2 = I*W
L2 = L1
I*W = 1
W= 1/I = 0.188976 rad/s
L = 0.5m
h = L*(1-costheta)
KEr = 0.5*I*W^2
PE = (M+m)*g*h = (M+m)*g*L*(1-costheta)
PE = KEr
0.5*5.291667*0.188976^2 = (20+0.1)*9.81*0.5*(1-costheta)
theta = 2.51 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.