A simple roller coaster is illustrated in the figure below. The loaded coaster h
ID: 2246271 • Letter: A
Question
A simple roller coaster is illustrated in the figure below. The loaded coaster has a mass of 2000
kg. The starting point of the run (B) is 25 m above point A; the run from B to C is 120 m long,
the run from C to D is 150 m. At D, brakes are applied, bringing the coaster to a halt X m further
along, at E. The average frictional force between B and D is 500 N. Find (a) the work required
to raise the cart to its starting point B (assume velocity at B is ~ zero); (b) the speed of the roller
A simple roller coaster is illustrated in the figure below. The loaded coaster has a mass of 2000 kg. The starting point of the run (B) is 25 m above point A; the run from B to C is 120 m long, the run from C to D is 150 m. At D, brakes are applied, bringing the coaster to a halt X m further along, at E. The average frictional force between B and D is 500 N. Find (a) the work required to raise the cart to its starting point B (assume velocity at B is ~ zero); (b) the speed of the roller coaster at D; (c) if the average braking force applied between D and E is 50 kN, what is X?Explanation / Answer
a) work = mgh=2000*9.8*25=490000 J
b) 0.5mv^2= mg*20-500*(120+150)= 2000*9.8*20- 500*(120+150)=257000 J
==> v=sqrt(2*257000/2000)=16.03 m/s
c)braking accn= 50000/2000=25 m/s^2
s=v^2/2*a= 16.03^2/(2*25)= 5.14 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.