A uniform, 9.00 -kg, spherical shell 50.0 cm in diameter has four small 1.95 -kg
ID: 2245666 • Letter: A
Question
A uniform, 9.00-kg, spherical shell 50.0 cm in diameter has four small 1.95-kg masses attached to its outer surface and equally spaced around it. This combination is spinning about an axis running through the center of the sphere and two of the small masses (see figure below). What friction torque is needed to reduce its angular speed from 73.5 rpm to 51.0 rpm in 28.5 s?
Magnitue
N
Magnitue
N
A uniform, 9.00-kg, spherical shell 50.0 cm in diameter has four small 1.95-kg masses attached to its outer surface and equally spaced around it. This combination is spinning about an axis running through the center of the sphere and two of the small masses (see figure below). What friction torque is needed to reduce its angular speed from 73.5 rpm to 51.0 rpm in 28.5 s?Explanation / Answer
I = 4mr^2 + (2/5)Mr^2
here,
m = 1.95 kg
M = 9kg
r = 0.25 m
so,
I = .7125 Kgm^2
here
angular acceleration = (73.5 - 51)*2*pi/(28.5 *60)
= 0.0827
so,
friction torque = .7125 * 0.0827 = 0.0589N-m
opposite the direction of rotation
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.