A harmonic oscillator consisting of an ideal spring attached to a mass has a per
ID: 2245531 • Letter: A
Question
- A harmonic oscillator consisting of an ideal spring attached to a mass has a period of 1.4 s. The oscillator is displaced from the equilibrium position by 2.7 cm and then released. What is the speed of the mass when it has returned half the distance to the equilibrium position?
Explanation / Answer
T=2pi/w
w=2*pi/1.4
==> w=sqrt(k/m) = 2*pi/1.4 = 4.487
1/2*KA^2= 1/2K(A/2)^2 +1/2mv^2
==> v^2=(K/m)*(3A^2/4)
==> v=sqrt(K/m)*sqrt(3/4)*A
==> v=4.487*sqrt(3/4)*0.027= 0.1049 m/s = 10.49 cm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.