7.21 As shown in the figure below, two masses m 1 = 5.30 kg and m 2 which has a
ID: 2245298 • Letter: 7
Question
7.21
As shown in the figure below, two masses m1 = 5.30 kg and m2 which has a mass 80.0% that of m1, are attached to a cord of negligible mass which passes over a frictionless pulley also of negligible mass. If m1 and m2 start from rest, after they have each traveled a distance h = 1.10 m, use energy content to determine the following.
As shown in the figure below, two masses m1 = 5.30 kg and m2 which has a mass 80.0% that of m1, are attached to a cord of negligible mass which passes over a frictionless pulley also of negligible mass. If m1 and m2 start from rest, after they have each traveled a distance h = 1.10 m, use energy content to determine the following. speed v of the masses magnitude of the tension T in the cordExplanation / Answer
use conservation of energy theorem
-m2*g*h+ m1*g*h= 1/2 *(m1+m2) *v*v
==> -0.8*5.30*9.8*1.10+5.30*9.8*1.10=(1/2)*(1.8*5.30)*v*v
=>v=1.547
a of m2=T/m2
vf=1.57
uf=0
v^2=u^2+2*a*s
1.57*1.57=2*1.10*T/0.8*5.3
=>T=4.75N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.