PLEASE SOLVE THE FOLLOWING A 1210-kg car travels 1.20 km up an incline at consta
ID: 2244997 • Letter: P
Question
PLEASE SOLVE THE FOLLOWING
Explanation / Answer
height h = 1.20 sin15 = 0.31 km
change in potential energy = mgh = 1210*9.8*0.31 = 3.68 MJ
19)
690 = 35*9.8*h
h = 2.01 m
20)
Wg = Ws
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.