A diverging lens ( f = -12 cm) is located 20.0 cm to the left of a converging le
ID: 2244392 • Letter: A
Question
A diverging lens (f = -12 cm) is located 20.0 cm to the left of a converging lens (f = 35.0 cm). A 3.00 cm tall object stands to the left of the diverging lens, exactly at its focal point. (a) Determine the distance of the final image relative to the converging lens.1 ??cm
(b) What is the height of the final image (including proper algebraic sign)?
2 ??cm (a) Determine the distance of the final image relative to the converging lens.
1 ??cm
(b) What is the height of the final image (including proper algebraic sign)?
2 ??cm
Explanation / Answer
1/12 + 1/S' = -1/12
S1' = -6cm
S2 = 20+6 = 26cm
1/26 + 1/s2' = 1/35
1)s2' = -101.11 cm towards the left of the converging lens
2) y'/y = m1*m2 = (s1'/s1)*(s2'/s2) = (6/12)*(101.11/26)
y' = 5.833 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.