Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

23. Find the acceleration of the system A) 4.6 rad/s 2 B) 7.4 rad/s 2 C) 8.4 rad

ID: 2243891 • Letter: 2

Question




23.  Find the acceleration of the system


A) 4.6 rad/s2

B) 7.4 rad/s2

C) 8.4 rad/s2

D) 5.9 rad/s2

E) 6.5 rad/s2




24. Find the velocity of m1 after falling a distance 0.8 m..


A)  1.1 m/s

B)  4 .8 m/s

C)  0.75 m/s

D)  6.8 m/s

E)   2.7 m/s



The answers are A and E but how?

Two blocks, m1 = 10.0 kg and m2 = 2.0 kg, are connected by a light string as shown in the figure. The radius of the pulley is 1.0 m and its moment of inertia is 5.0 kgm2 Find the acceleration of the system Find the velocity of m1 after falling a distance 0.8 m..

Explanation / Answer

tension on both sides of pulley are different

100-T1=10a.......1

T2-20=2a...............2

(T1-T2)R=Ia/R

from 1 and 2 T1-T2=80-12a

(80-12a)=5a

so a =4.69m/s^2

b) v^2=2as

so v=2.71m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote