23. An investor currently has all of his wealth in Treasury bills. He is conside
ID: 2653964 • Letter: 2
Question
23. An investor currently has all of his wealth in Treasury bills. He is considering investing 30% of his funds in General Electric, whose beta is 2.50, with the remainder left in Treasury bills. GE has an expected return of 18% and Treasury bills have an expected return of 2%. What are the investor’s portfolio beta and portfolio expected return?
A. Portfolio beta = 1.45, and portfolio expected return = 5.4%
B. Portfolio beta = 0.75, and portfolio expected return = 6.8%
C. Portfolio beta = 0.75, and portfolio expected return = 5.4%
D. Portfolio beta = 1.45, and portfolio expected return = 6.8%
Explanation / Answer
Weight of investment in treasury bills = 0.70
Expected return = Risk free return + Beta ( Market return - Risk free return )
0.18= 2%+2.50(Market return -0.02)
0.18=2% +2.50 Market return - 0.05
0.18-0.02 +0.05 = 2.50 Market return
0.21=2.50 Market return
Market return = 8.4%
Expected return of portfolio = 0.02*0.70+0.18*0.30
= 0.014+0.054
= 6.8%
Beta of portfolio = 1.45
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.