Three carts of masses m 1 = 5.50 kg, m 2 = 9.50 kg, and m 3 = 3.00 kg move on a
ID: 2243873 • Letter: T
Question
Three carts of masses m1 = 5.50 kg, m2 = 9.50 kg, and m3 = 3.00 kg move on a frictionless, horizontal track with speeds of v1 =4.00 m/s to the right, v2 = 3.00 m/s to the right, and v3 = 6.00 m/s to the left, as shown below. Velcro couplers make the carts stick together after colliding.
magnitude m/s direction ---Select---rightleft Three carts of masses m1 = 5.50 kg, m2 = 9.50 kg, and m3 = 3.00 kg move on a frictionless, horizontal track with speeds of v1 =4.00 m/s to the right, v2 = 3.00 m/s to the right, and v3 = 6.00 m/s to the left, as shown below. Velcro couplers make the carts stick together after colliding. Find the final velocity of the train of three carts. Does your answer require that all the carts collide and stick together at the same moment? What if they collide in a different order?Explanation / Answer
Here
Momentum remains Conserved
Therefore
5.50*4 + 9.50*3 - 3*6 = (5.50+9.50+3)*V
V = 1.80556 m/sec
Towards Right
Yes it is Necessary
Then we consider 2 Equations of Conservation of momentum if they collide at diffrerent times
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.