Three carts of masses m1 = 4.50 kg, m2 = 12.00 kg, and m3 = 3.00 kg move on a fr
ID: 2235754 • Letter: T
Question
Three carts of masses m1 = 4.50 kg, m2 = 12.00 kg, and m3 = 3.00 kg move on a frictionless, horizontal track with speeds of v1 = 4.50 m/s to the right, v2 = 3.00 m/s to the right, and v3 = 6.00 m/s to the left, as shown below. Velcro couplers make the carts stick together after colliding. (a) Find the final velocity of the train of three carts. magnitude Your response differs from the correct answer by more than 100%. m/s direction (b) Does your answer require that all the carts collide and stick together at the same moment? Yes No What if they collide in a different order?Explanation / Answer
apply the conservation of momentum
consider the left as positive direction
initial momentum = 4.5 x 4.5 + 12 x 3 - 3 x 6
= 38.25 kg m/s
let us assume that finally all the carts stick together and move with a velocity v towards left
so final momentum = 19.5 x v
initial momentum = final momentum
19.5 x v = 38.25
v = 1.962 m/s towards left
it doesnt matter in what order the collisions take place as the momentum remains conserved through out the motion
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.