We know that the acceleration due to gravity at the surface of the Earth is 9.8m
ID: 2243768 • Letter: W
Question
We know that the acceleration due to gravity at the surface of the Earth is 9.8m/s2. We also know that the acceleration due to gravity falls off as 1/r2 above the surface of the Earth, with r being measured from the center of the planet.
Knowing that the M term in gravity for the Earth can be set equal to the amount of mass contained inside a sphere of radius r centered upon the middle of the Earth in cases where we are investigating rEarth, find the value of g when we are 1/3 of the way between the center and surface of the Earth.
____ m/s2.
Explanation / Answer
The acceleration due to gravity at a distance 'r' from the earth's center is given by:
g = GM/r^2
where G = gravitational constant = 6.67*10^-11
M = amount of mass contained inside a sphere of radius r centered upon the middle of the Earth
So, for r = R = radius of earth = 6371 km = 6.37*10^6 m,
M = mass of earth = 6*10^24 kg
we get g = 6.67*10^-11*6*10^24/(6.37*10^6)^2 = 9.81 m/s2
We know, the volume of sphere = (4/3)*pi*r^3
and mass of portion of earth contained inside the radius r is directly proportional to volume
So, the mass is directly proportional to r^3
So, for r = (1/3) of R(radius of earth from center to surface) = R/3,
mass is directly proportional to (R/3)^3 = R^3/27
So, mass is (1/27) times the total mass of earth
So, m = (1/27)*6*10^24 kg
r = R/3 = 6.37*10^6/3
So, g = Gm/r^2
= 6.67*10^-11*((1/27)*(6*10^24))/(6.37*10^6/3)^2
= 3.29 m/s2 <---------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.