The cable ABCD of length L = 18m supports two street lights of weight W = 1kN ea
ID: 2243136 • Letter: T
Question
The cable ABCD of length L = 18m supports two street lights of weight W = 1kN each.
Given L1 =5.5m, L2 =6.5mm, L3 =4.3m,d= 0.8m, we need to find the tensions in the three cable segments and the sags y1, y2. Neglect the weight of the cable.
Formulate the 5 equations (One equation for the total length of the cable plus two equilibrium equations at each node B, C) that contain the unknowns T1, T2, T3, y1, y2.
Explanation / Answer
balancing vertical force at B
W = T1cosx1 + T2cosx2 ------------------------eqtn1
tanx1 = L1/y1
tanx2 = L2/(y1-y2)
tanx3 = L3/y3
L1+L2+L3 = 1.8
horizontal force
T1sinx1 = T2sinx2 ---------------------eqtn2
at C,
W + T2cosx2 = T3cosx3 ------------------------eqtn3
horizontal force
T2sinx2 = T3sinx3 -----------------------eqtn4
solve all equations.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.