Unpolarized light with an intensity of 5.40 W/m 2 passes through a polarizer who
ID: 2242770 • Letter: U
Question
Unpolarized light with an intensity of 5.40 W/m2 passes through a polarizer whose transmission axis is tilted at an angle of ?= 74.0
Unpolarized light with an intensity of 5.40 W/m2 passes through a polarizer whose transmission axis is tilted at an angle of ?= 74.0 degree clockwise relative to the vertical. What is the intensity of the light once it has passed through the polarizer? What is the angle of polarization of the light once it has passed through the polarizer? Measure the angle relative to the vertical. (Use deg for degrees.) Linearly polarized light with an intensity of 7.40 W/m2 passes through a polarizer whose transmission axis is tilted at an angle of ? = 70.0 degree clockwise relative to the vertical. The polarization angle, ?, for the incoming light is 21.0 degree . What is the intensity of the light once it has passed through the polarizer? What is the angle of polarization of the light once it has passed through the polarizer? Measure the angle relative to the vertical. (Use deg for degrees.)Explanation / Answer
after first polarizer you lose half the polarization so I = 0.5*5.4 = 2.7
and will be at same as polarizer, 74 degrees clockwise
b) I = I0 cos(theta)^2 = 7.4*cos( 49)^2=3.185
70 degrees clockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.