Unpolarized light with an intensity of 5.40 W/m 2 passes through a polarizer who
ID: 1786742 • Letter: U
Question
Unpolarized light with an intensity of 5.40 W/m2 passes through a polarizer whose transmission axis is tilted at an angle of = 65.0° clockwise relative to the vertical.
What is the intensity of the light once it has passed through the polarizer?
What is the angle of polarization of the light once it has passed through the polarizer? Measure the angle relative to the vertical. (Use deg for degrees.) CW, CCW
Linearly polarized light with an intensity of 6.10 W/m2 passes through a polarizer whose transmission axis is tilted at an angle of = 51.0° clockwise relative to the vertical. The polarization angle, , for the incoming light is 20.4°.
What is the intensity of the light once it has passed through the polarizer?
What is the angle of polarization of the light once it has passed through the polarizer? Measure the angle relative to the vertical. (Use deg for degrees.) CW, CCW?
Explanation / Answer
unpolarized light becomes polarized along the axis and intensity get halved.
I = I0/2 = 2.70 W/m^2 .......Ans
----------------
angle = 65 deg clockwise
-----------------
theta = 51 - 20.4 = 30.6 deg
I = I0 (cos36)^2 { for polarized light}
I = 4 W/m^2 .......Ans
--------------------
angle = 51 deg clockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.